ŚCIANY DZIAŁOWE I SUCHE TYNKI.


   Jest to najbardziej rozbudowany dział u każdego z producentów systemów suchej zabudowy. Można tu wyszczególnić okładziny ścienne, ściany działowe lekkie i masywne, ściany instalacyjne. Nieco oddzielnym systemem są obudowy szybów instalacyjnych i windowych.
   Okładziny ścienne i przedścianki to inaczej suchy tynk. Potoczna nazwa to płyta na klej. Przedścianki to to samo tylko zamiast kleju konstrukcja stalowa.
Płyta na klej jest stosowana zamiast tynku mokrego. Są to cenowo zbliżone rozwiązania. Ja w domu mam suche tynki zamiast tynków tradycyjnych. Ma to swoje wady i zalety, o których kiedyś napiszę. Największa zaleta to przyjemny mikroklimat w domu i gładkie ściany.
   Ścianki działowe wykonane w suchej technologii to droższe rozwiązanie, ale w niektórych miejscach niezastąpione.
W Polsce często, szczególnie na inwestycjach prywatnych ścianki są budowane jak najtańszym kosztem, czyli pojedyncza płyta i profile z cieńszej blachy co 60 centymetrów. To nie może być stabilne. To stanowi jedynie zasłonę.
Sam czasem (niechętnie) stosuję płytę pojedynczą, bo płyta podwójna podnosi znacznie koszty, ale stosuje wtedy gęściej profile - co 30 lub 40 centymetrów.
Tam gdzie ma być coś klejone do ścian np. płytki, cegły itp. musi być podwójne opłytowanie.