SUFITY PODWIESZANE I DEKORACYJNE.


   Sufity podwieszane mające spełniać role dekoracji, to nasza specjalność. Mowa jest tu głównie o sufitach wykonanych w suchej zabudowe (potocznie g-k), ale jest to jedno z wielu rozwiązań.
Sufit to ważny element wystroju wnętrza. Nawet jeśli jest to tylko tynk pomalowany na biało, to wisi tam jakiś żyrandol i chcąc nie chcąc w tę stronę patrzymy wchodząc poraz pierwszy do pomieszczenia.
Poza rolą dekoracji sufity podwieszane mają za zadanie maskować różnego rodzaju instalacje, pełnią rolę zapory ogniowej lub izolacji cieplnej i akustycznej.

   Sufity podwieszane to nazwa bardzo ogólna. Zaliczamy do nich okładziny sufitowe, sufity przęsłowe, na konstrukcji krzyżowej jedno lub dwu poziomowej, kasetonowe, rastrowe, ażurowe, dźwiękochłonne itd.

   Sufity dekoracyjne to sufity wielopoziomowe zawierające: opaski, nisze, boki, szpalety, półki, wnęki, kanały oświetlenia liniowego.
Sufit dekoracyjny to powierzchnia lub długość spodu równoległego do podłogi plus długość elementu prostopadłego do podłogi, stanowiącego wnękę, kanał, półkę, szpalet, bok itp. Elementy moga być prostoliniowe lub łukowe np. sufity typu sklepienie, meteor, wole oko itd.
Praca polega na wykonaniu konstrukcji uwzględniając instalacje, ewentualnym montażu izolacji, przykręceniu płyt do stelaża, montażu narożników, szpachlowaniu łączeń lub całego sufitu.
Sufity dekaracyjne dla pełnego efektu wymagają całościowego szpachlowania Q4 (dodatkowy koszt) po wcześniejszym nałożeniu takiej ilości szpachli, żeby usunąć wklęsłości między brzegami wąskich elementów. Przeważnie Q4 jest wykonywane jako osobne szpachlowanie (pot. gładź) łącznie ze ścianami i pozostałymi sufitami.

   Alternatywą dla suftu podwieszonego jest sufit napinany. Efekt wielkiego lustra na suficie, sufit świecący całą powierzchnią lub tzw. gwiezdne niebo to właśnie ta technologia. Jest to napięta folia o różnych stopniach połysku i dużej gamie kolorów. Często jest to łączone z sufitami podwieszanymi.